Üye Ol TEL: 0312 4192980-81 - FAX: 0312 4192971
Anasayfa > Basın-Yayın > Haberler

Genel Başkandan Açıklama: Yandaşa Hukuksuzluk Serbest, Diğerlerine Hukuk Yasak

01 Nisan 2020
Okunma sayısı : 820

Yandaşa Hukuksuzluk Serbest, Diğerlerine Hukuk Yasak

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde biz de işlerini kaybetmek durumunda olan kardeşlerimiz için şimdi vefa zamanı diyerek bir kampanya başlatıyoruz. Başlangıç olarak da Kızılay'a ve İHH'ya 1 milyon TL'lik bağışta bulunurken Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Biz Bize Yeteriz kampanyasına 1 milyon TL'lik bir katkı yapmak istiyoruz" ifadelerini kullanmıştır.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun giderler başlıklı 26. maddesi ‘’Sendika ve konfederasyonlar gelirleri tüzüklerinde belirtilen amaçları ve bu Kanunda gösterilen faaliyetleri dışında kullanamazlar ve bağışlayamazlar. Sendika ve konfederasyonlar, gelirlerinin en az yüzde onunu üyelerinin mesleki bilgi ve tecrübelerini artırmak için kullanmak zorundadırlar. Vergi Usul Kanununa göre demirbaş sayılan her türlü eşya veya malzeme demirbaş defterine kaydedilir ve bunlar hiçbir şekilde gider olarak işlem göremez. Sendika şubeleri, sendika ve konfederasyonlar yardımlaşma sandıkları dışında, üyeleri, yöneticileri veya diğer kişi ve kuruluşlara borç para veremez ve elde ettikleri gelirleri dağıtamazlar’’ şeklinde düzenlenmiştir. 

Sendikacılığı üyelerine kazanım elde etmek için değil, sadece aidat toplamaktan ibaret gören ve yandaş sendikacılık kavramını kamu emekçilerinin gündemine sokan bir anlayışın hukuk tanımaz bu tutumunu da yadırgamıyoruz. Yıllardır yerel yönetim emekçilerini ve diğer tüm kamu emekçilerini baskı ve zorlama ile iktidarın sendikalarına mahkûm edenler, yandaşlıkta sınır tanımayarak kanunu, hukuku hiçe saydılar. Yıllardır sırtını iktidara yaslayarak sözde sendikacılık yapan sarı sendikacı güruh kamu çalışanları nezdinde yok hükmündedir. Bizler açısından yetkisini ve gücünü siyasi iktidardan alan MEMUR-SEN adında bir konfederasyon bundan önce de yoktu bundan sonra da olmayacaktır. Ama onlar açısından gün, borcunu ödeme günüdür ne de olsa.

TÜM YEREL-SEN; mahalli idarelerde görev yapan kamu görevlilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini faaliyet alanı olarak belirleyerek, farklı statülerde dahi olsa görev yapan bütün emekçilerin ortak örgütlenme çatısı altında toplanması için gerekli düzenleme ve çalışmaların yerine getirilmesi için mücadele etmektedir. YEREL-SEN; diğer tüm mahalli idarelerde olduğu gibi kamu emekçilerinin hak ve menfaatlerinin korunması ve sağlanması noktasında bilgilendirme mesajları ile, sosyal medya ile, kitap ve broşürler ile, geniş katılımlı toplantılar ile kamu emekçilerini Anayasanın güvencesi altında ve 4688 sayılı Kanun kapsamında bilgilendirmekte ve aydınlatmaktadır. Biz gelirimizi üyelerimiz için kullanıyoruz. Bağış yapmamız yasak, bunu biliyoruz ve kimseye de şirin görünmeye çalışmıyoruz. Korkmuyoruz! Çünkü gücümüzü emekçinin gücünden ve kendi emeğimizden alıyoruz!

Kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için oluşturdukları kamu emekçileri sendikası olarak Sendikamız TÜM YEREL-SEN; kamu çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini, ekonomik demokratik, siyasal, sosyal, kültürel, özlük, hukuksal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesini sağlamakla ve bir bütün olarak kamu personelinin hak ve ödevleri, çalışma koşullarının geliştirilmesi konularında haktan, emekten, alınterinden ve hukuktan aldığı güç ve yetki ile tüm kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını korumaya, demokratik, ekonomik ve sosyal kazanımlarını daha da ileriye taşımak noktasında üstüne düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmek için tüm gücüyle mücadele etmeye devam edecektir.

Kamu kurumu niteliğinde olan ‘’belediyelerin’’ bağış toplaması bir genelgeyle yasaklanmışken, yandaşlara her türlü uygulama serbesttir. Belediyeler kamu kurumlarıdır ve sosyal devlet anlayışı içerisinde 5393sayılı kanun uyarınca yardım toplamaları ve bu yardımları halka dağıtmalarında hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu uygulama, siyasi iktidarın ve gücünü siyasi iktidardan alanların korktuğunun göstergesidir. 

Korkuyorlar çünkü artık korku imparatorlukları en güçlü kalelerinden yıkılıyor ve bir bir yıkılacak! Çünkü bugüne kadar halkın kaynaklarını peşkeş çektikleri her ihalenin, her bankamatik memurunun, emekçinin gasp edilen haklarının ve yağmalanan kentlerimizin hesabı sorulacak! 

 

Tamer Yiğit GÜLER

    Genel BAŞKAN

Habere ait fotoğraflar

Şubeler Tümü
ADANA ŞUBE
Şube Başkanı : Seniha SOYLUGAN
ANKARA ŞUBE
Şube Başkanı : Hüseyin YILMAZ
ANTALYA ŞUBE
Şube Başkanı : Demet KURUPINAR
AYDIN ŞUBE
Şube Başkanı : Ertuğrul TEMEL
BALIKESİR ŞUBE
Şube Başkanı : Sezer YILDIZ
EDİRNE ŞUBE
Şube Başkanı : Mümin Tolgahan ARİCANLİ
ESKİŞEHİR ŞUBE
Şube Başkanı : Caner ÖZCAN
HATAY ŞUBE
Şube Başkanı : Engin Mansuroğlu
İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : BURAK UZUNTAŞ
İSTANBUL 2 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : MUAMMER HANTAL
İSTANBUL 3 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : Sezgin SEVİNÇ
İSTANBUL 4 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : Salih Kazar
İZMİR 1 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : Fatma ALTINEL
İZMİR 2 NOLU ŞUBE
Şube Başkanı : Özgür IŞIK
MUĞLA ŞUBE
Şube Başkanı : SALİH YILDIZ
TEKİRDAĞ ŞUBE
Şube Başkanı : Halil SEVİL
TRAKYA ŞUBE
Şube Başkanı : SALİH CANBAZ
Adıyaman İl Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Afyonkarahisar Temsilciliği
Şube Temsilcisi : FAHRİ SELVİ
Amasya İl Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Ardahan Temsilciliği
Şube Temsilcisi : KEMAL ODABAŞI
Bilecik Temsilciliği
Şube Temsilcisi : SEZGİN ERDEM
Bolu Temsilciliği
Şube Temsilcisi : İSMAİL TELKEŞ
Burdur Temsilciliği
Şube Temsilcisi : CEVCET ÖZSOY
Çanakkale Temsilciliği
Şube Temsilcisi : HASAN KART
Çorum Temsilciliği
Şube Temsilcisi : AHMET TARHAN
Denizli Temsilciliği
Şube Temsilcisi : SÜLEYMAN ÇİZMECİ
Erzurum İl Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Isparta Temsilciliği
Şube Temsilcisi : OSMAN AKOĞLAN
Karabük Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Karaman Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Kars Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Kayseri Temsilciliği
Şube Temsilcisi : TAYFUN DİNÇER
Kırşehir Temsilciliği
Şube Temsilcisi : EŞREF KORKMAZ
Kocaeli Temsilciliği
Şube Temsilcisi : TUFAN YILMAZ
Konya Temsilciliği
Şube Temsilcisi : İSMAİL SATAR
Malatya Temsilciliği
Şube Temsilcisi : İdris Aslan
Mersin Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Nevşehir İl Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Niğde Temsilciliği
Şube Temsilcisi : Recep Üstüntaş
Ordu Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Osmaniye Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Rize Temsilciliği
Şube Temsilcisi : İRFAN HACIOĞLU
Samsun Temsilciliği
Şube Temsilcisi : ESMERAY DİZDAR
Sinop Temsilciliği
Şube Temsilcisi : MURAT ERSOY
Sivas Temsilciliği
Şube Temsilcisi : Şevki KABASAKAL
Tokat Temsilciliği
Şube Temsilcisi : BÜLENT TÜREM
Trabzon Temsilciliği
Şube Temsilcisi : ŞADAN TOSUN
Uşak Temsilciliği
Şube Temsilcisi : KENAN KARA
Yalova Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Yozgat Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Zonguldak Temsilciliği
Şube Temsilcisi :
Yazarlarımız
Hızlı Erişim
Bilgi & Belgeler Tümü